TR - ENG
 
 


KOORDİNATÖR KURULUŞ

TÜRKİYE: LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı

LÖSEV - Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, Türkiye’nin dört bir yanındaki lösemili çocuklarımıza ve ailelerine ücretsiz hizmet veren, kar amacı gütmeyen ve kamu yararına çalışan bir kuruluştur. Vakfımız lösemili çocuklarımız ve ailelerinin sorunlarına kalıcı çözümler yaratmak için var gücüyle çalışmaktadır.

LÖSEV, tamamen lösemili çocuk hastalara özel Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi “LÖSANTE”yi kurmuştur. Hastanemizde lösemi tedavisinde gerekli olan hijyenik ortamlar ve iyi beslenme koşulları sağlanmış olup ücretsiz tedavi hizmetleri verilmektedir.

Yoğun tedavileri nedeniyle derslerine devam edemeyen çocuklarımızın eğitimlerinin aksamasını önlemek amacıyla “Lösemili Çocuklar Okulu”muz açılmış, profesyonel ve gönüllü öğretmenler eşliğinde sürdürülen çalışmalarla çocuklarımızın yaşıtlarıyla aynı seviyede eğitim alabilmeleri amaçlanmıştır. Çocuklarının tedavisi için Ankara’ya gelen ailelerimize ise “Lösemili Çocuklar Konağı”nda ücretsiz olarak konaklama imkanı sağlanmaktadır.

Vakfımız, 2004 yılından bu yana ICCCPO – Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Ebeveyn Örgütleri Konfederasyonu’nun üyesi olup, ayrıca başarılı faaliyetleri sonucunda 2007 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından “Özel Danışmanlık Statüsüne Sahip STK” unvanını almıştır.


ORTAKLARIMIZ

POLONYA: Fundacja ORIMARI

• Kar amacı gütmeyen ORIMARI Vakfı 2006 yılında kurulmuştur.
• Vakıf gelirini tümüyle bağışlarla elde etmektedir.
• Yönetim Kurulu Başkanı Bayan Marzenna Szustowska, çocuklar için etkin çalışmalar yürüten eski Polonya Güzellik Kraliçesidir.
• Vakıf, çocuklara ilişkin sağlık sorunlarını geniş kapsamlı olarak ele almaktadır.
• Vakfın evrensel çalışmaları: Önleyici Muayeneler yaptırmak, Uzmanlarla ileitşim kurulmasına yardımcı olmak, onkoloji hastaneleriyle işbirliği, yetimhanelerle işbirliği.
• Hazırladığı etkinlikler: Onko-Olimpiyatı, Sosyal Kampanyalar: “Seviyorsun, Önemsiyorsun, Koruyorsun: Çocuğunu Muayene Ettir,” Gelir Getirici Defile


PORTEKİZ : ACREDITAR – Associação de Pais e Amigos de Crianças com Cancro

Acreditar – Kanserli Çocukların Ebebveyn ve Dostları Derneği 1993 yılında pediatrik onkoloji servislerine sıklıkla başvuran ebeveynlerin başlattığı ulusal bir hareket sonucunda kurulmuş olan bir Özel Sosyal Yardımlaşma Enstitüsüdür. Felsefimiz: “Sadece çocuktaki kanserin değil, kanserli çocuğun da bakıma ihtiyacı vardır.”

Acreditar, ICCCPO – Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Ebeveyn Örgütleri Konfederasyonu’nun resmi kurucu üyelerindendir.

Tüm faaliyetlerimizin hizmet ettiği ortak amaç, kanserli çocuklar ve ailelerin tedavi, destek, dil ve günlük yaşamın her alanında insanca yaklaşımla karşılaşmalarını sağlayarak, hastalıkla mücadelede önemli bir etki yaratan umut dolu, olumlu bir ortam yaratmak.

Bu amaç doğrultusunda, çeşitli günlük ve eğitsel etkinlikler düzenlemekteyiz; kanserli çocuklar ve ailelerine ücretsiz verdiğimiz çok sayıda kitap yayınlıyoruz. En başarılı projemiz ise Acreditar Evleridir. Hastaneden uzak yerlerde yaşan çocuklar ve aileler, tedavi süresince bu evlerde ücretsiz kalmaktadırlar.MACARİSTAN: Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány

Tümörlü Çocuklar İçin Hep Birlikte 1999’da Macaristan’da kamu yararına kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Vakfımızın amacı tümörlü ve lösemili çocuklar ile ailelerine destek sağlamaktır.

Vakfımız, Macaristan’daki tümörlü ve lösemili çocukların tedavi ve iyileşme sürecine tıbbi malzemeler alarak ve hastanelerin onkoloji ile hemotoloji bölümlerinin yenilenme masraflarını karşılayarak katkıda bulunuyoruz. Tümör ve lösemili çocuklara ücretsiz psikolojik danışmanlık, fiziki rehabilitasyon, el işi etkinlikler, tıbbi ve yasal danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Yaşıtlarından geri kalmamaları için düzenli olarak kamplar gerçekleştiriyoruz. Çocuklarının tedavi imkanına kavuşabilmesi için başka şehirlerden Budapeşte’ye gelen ailelere ücretsiz geçici konaklama hizmetleri sunmaktayız.ROMANYA: P.A.V.E.L.-Primind Ajutor, Viata Este Luminoasa

P.A.V.E.L., kanser, lösemi, ağır anemi hastası çocukların ebeveynleri tarafından 1996’da kurulan kar amacı gütmeyen ve kamu yararına hizmet veren bir dernektir.
P.A.V.E.L, “Destek Alıyorum- Hayat Güzel,” anlamına gelmektedir.

• Hastanede yattıkları süre içerisinde çocuk ve gençlerin koşullarını iyileştirmek,
• Bükreş’teki iki büyük hastane olan Onkoloji Enstitüsü ve M. S. Curie Çocuk Hastanesi Onkoloji Departmanında oyun-terapi alanları ve hizmetleri düzenlemek,
• İhtiyaç sahibi ailelerin tıbbi ve sosyal yardım ve destek almalarını sağlamak,
• Uzun süreli hastane yatışlarına karşılık konaklama imkanı sağlamak,
• Onkoloji Enstitüsü (IOB) ile birlikte P.A.V.E.L. kaynak ve hizmetlerinin yürütülmesi, düzenlenmek,
• Çeşitli sosyal yardım ve kutlama etkinlikleri düzenlemek,
• Çocukların, gençlerin ve ailelerinin tıbbi ve sosyal koşullarını iyileştirmek için lobicilik ve savunmacılık.LUKSEMBURG: Een Häerz fir kriibskrank Kanner
• Kanser hastası çocukların ebeveyn ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.
• Kanserli çocuk ve gençler ile ailelerine moral, psikolojik, maddi yardımlarda bulunulmakta. İdari ve palyatif destekler sağlanmaktadır.
• Gündelik Program (Resim, el sanatları, beslenme vb.) Terapileri: müzik, at binme, tırmanma, dalış, su altı müzik terapisi, drama dersleri, kampları (hasta çocuklar ve kardeşleri için 17 yıldır Fransa’da l’ENVOL a Hole in the Wall Kampı tarafından desteklenmekte)
• Aileler için Bilgi Kütüphaneleri; okullar için pedagojik bilgiler
• Araştırmalara destek
• ICCCPO, SIOP, SIOP-EUROPE, EURORDIS, UICC, WCCF, PSAPOH üyelikleri
• Trier ve Hamburg’daki ebeveyn örgütleriyle işbirlikleri

 


LÖSEV - 2009