BAĞIŞ YAP Lösev - Lösante
Lösev | Lösemili Çocuklar Vakfı

DEPREM AYRI MOLOZ AYRI ÖLDÜRÜYOR

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli depremin sonucunda enkazların altında anılar, molozların ardında ise bir numaralı kanserojen ASBEST yığını kaldı. LÖSEV olarak uyarıyoruz, “Deprem nasıl geliyorum dedi ve geldiyse ne yazık ki Lösemi ve kanser de aynı şekilde kapımızı çalacaktır.

Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmalarının başlamasıyla birlikte moloz yığınlarının rastgele alanlara boşaltılmasından, güvenli ve uygun şartların sağlanmamasından endişe ediyoruz.

“Bu kadar ASBEST 10 Çernobil’e bedel”
 
Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Üstün EZER, gerekli tedbirlerin ve önlemlerin alınmasının önemine dikkati çekerek, olası Lösemi ve kanser riskine karşı şu uyarılarda bulundu:

Eğer tedbir alınmaz ise kimse lösemi ve kanser olmaktan kaçamayacak. Bu deprem molozlarından çıkacak zehirli/kanserojen ASBEST önce bölgede sonra da tüm Türkiye’de milyonlarca çocuk ve insanımızda korkunç hastalıklara neden olacak. Bu kadar ASBEST tahminen 10 Çernobil’e bedeldir. Biz de lösemi ve kanserin Celal Şengör’ü olduk. Felaket habercisi gibi kanser geliyor diyoruz. Kanserojen asbest içeren bu deprem molozları kontrolsüz her yere dağıtılır, dere yataklarına dökülürse hepimiz kanser olacağız. Depreme aldırmadığınız gibi buna da aldırmıyorsunuz. Daha 4 ay önce asbest yüklü Brezilya savaş gemisine karşı çıkan kişi ve kuruluşların sessizliği insanları ürkütüyor. Burada çıkacak 100 milyon ton moloz ASBESTİ zannederim 100 Brezilya gemisine bedeldir. Neyi bekliyoruz, kanserin kapımızı çalmasını mı? Elbette ülkemizde Lösemi ve kanser hastalıklarının artmasını isteyen; ilaç firmaları, özel rant hastaneleri, ilaç araştırma/insanları denek yapan tüccarlar… Kansere ‘DUR’ diyeceğiz ve özellikle çocuklarımızı koruyacağız. Deprem nasıl geliyorum dedi ve geldiyse ne yazık ki Lösemi ve kanser de aynı şekilde kapımızı çalacaktır”

 Asbest tehlikesine sessiz kalanların, geçmişte deprem tehlikesine aldırmayanlardan farkı olmadığını ifade eden Dr. EZER, şu soruları yöneltiyor:
 
  1. Bu moloz nereye dökülecek?
  2. Tahlil yapılıp asbest ve diğer kanserojen yükü ölçülecek mi?
  3. Asbestin, hava-su- bulutlar ile yayılarak kanser yaptığını biliyor musunuz?
  4. Daha 6 ay önce asbest yüklü, kanserojen dolu Brezilya ölüm gemisine karşı çıkanlar şimdi neden suskunlar?
  5. Moloz dağları artık onları ilgilendirmiyor mu?
  6. Bölgelerinden uzak diye mi yoksa hevesleri mi kalmadı?

Asbest Nedir? Neden Tartışılıyor?
 
Kanserojen bir mineral olup üretim maliyetinin de düşük olması nedeniyle endüstride geniş bir kullanım alanı bulunan asbest, en son geçtiğimiz aylarda 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen Brezilya donanmasına ait uçak gemisi NAe Sao Paulo'nun, söküm için Aliağa Limanı'na gelecek olması haberleriyle gündemimize girdi. Çevre Bakanlığı’nın onay verdiği geminin gelişi, kamuoyu baskısı ile iptal edildi. Fakat bölgede gemi dökümlerinin yeterince denetim ve kontrol altında sağlanmadığı kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, depremdeki moloz yığınının olası kanserojen tehlikesine karşı endişelerimizde artıyor.
 
Akciğer kanserine neden oluyor
 
Asbest maruziyeti akciğer ve zarı kanseri, gırtlak ve yumurtalık kanseri ile tozun akciğerlerde birikmesi ile akciğer dokusunda hasar gibi ölümcül sonuçlar yaratabilecek hastalıkların nedeni olduğunu tartışmasız ortaya konulmuştur. Karşı karşıya olduğumuz riske karşı devlet politikası haline getirilen herhangi bir yönetim anlayışının inşa edilemediği gözlenmektedir.
 
Birlikte İyileşeceğiz
 
LÖSEV olarak ilk günden bu yana depremzede Lösemili Çocuklarımızın, yetişkin kanser hastalarımızın ve ihtiyaç sahibi tüm çocuklarımızın yanında olmaya çalışıyoruz.
100’e yakın depremzede Lösemi ve kanser hastamızın LÖSANTE Hastanesi’nde ücretsiz tedavilerini sağlıyoruz.
Bölgeden tahliyesini sağladığımız 250’yi aşkın depremzede kanser hastamıza ve ailesine çeşitli illerde konaklama hizmeti veriyoruz.
50 depremzede ailemize, Ankara Lösemili Çocuklar Köyü’nde konaklama imkânı sağlıyoruz.
Depremin gerçekleştiği ilk saatlerden bu yana çalışanlarımız, gönüllülerimiz, iyileşen gençlerimiz ve ailelerimizin destekleri ile hazırladığımız acil ihtiyaç paketlerini 10 İyilik Tırı ile bölgeye sevk ettik.
Yakınlarının evlerinde barınan ailelerimizi ziyaret ederek, ihtiyaçlarını ulaştırıyoruz.
LÖSEV olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü’ndeki Sevgi ve Umut Evlerinde yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz 
 
 
Facebook Twitter Instagram |
 losev@losev.org.tr  | international@losev.org.tr
www.losev.org.tr