BAĞIŞ YAP Lösev - Lösante
Lösev | Lösemili Çocuklar Vakfı

GÜVENİLİR 11 SORU, 11 CEVAP
1-LÖSEV kurban kesiyor mu?
Evet, 15 yıldır et entegre tesislerine gidiyor, vekâleten Türkiye’de kurban kesimi yaptırıyor, etini Lösemili ve Kanserli Çocuklarımıza ve Yetişkin Kanser Hastalarımıza dağıtıyoruz. Kurbanlık vasfına haiz küçükbaş veya büyükbaş hayvanlar en modern kesimhanelerde, dini esaslara uygun şekilde Kurban Bayramı’nın 1. 2. ve 3. günlerinde kesilip; eti, derisi ve tüm organları değerlendiriliyor.
2-Adak kurbanı kesiyor musunuz?
Bayramdan önce veya Arife günü adak kurbanları kesilirken tüm yıl içinde de adak ve niyet  bağışlarınızı kabul ediyor, etini dağıtıyoruz.
3-Vekâleten kurban ibadeti olur mu?
Diyanet İşleri Başkanlığı Allah’a yakınlaşmak için gerçekleşen kurban ibadetlerinin mali bir ibadet olduğu için vekâleten yapılabileceğine dair cevaz verir ve “Dinimiz gereğince kurbanın rüknü; kurban kesilerek kanın akıtılmasıdır” demiştir.
4-Dini vecibelere uyuluyor mu? 
Vasıflarına uygun kurbanlıkları din görevlisi, veteriner hekim, noter yetkilisi, kalite güvence sorumlusu ve kasaptan oluşan bir ekip huzurunda dini vecibelere uyarak, isimlerinizi tek tek okuyarak ve kan akıtarak kesiyoruz.
5-Dışarıdan kurban eti ve derisi  kabul ediyor musunuz? 
Evet Ankara, İncek’te bulunan LÖSANTE Hastanemiz, Ankara Tulumtaş, Koparan’da bulunan Lösemili Çocuklar Köyümüz ile İstanbul Ataşehir LÖSEV İrtibat Büromuzdaki soğuk hava depolarımızın kapasitesi kadar et kabul ediyoruz. Canlı hayvan, konserve et ve kurban derisi bağışlarınızı alamıyoruz.
6-Bağışım sonrası bilgilendirme  yapacak mısınız? 
Bağışınız tarafımıza ulaştıktan sonra ve eğer “Vekâleten Kurban Kesimi” bağışı ise kesimden sonra olmak üzere en az iki kere iletişime geçiyoruz. Bu sebeple bağış sırasında telefon, adres, email gibi iletişim bilgilerinizi doldurmanızı / güncellemenizi rica ediyoruz.
7- Kurban kestirmeden Lösemili Çocuklara maddi bağış yapabilir miyim?
Kurbanın rüknü kanın akıtılmasıdır. Ancak kurban ibadeti mali bir ibadettir. Dilerseniz ‘Niyet Bağışı’ ile ilaç, kan, ilik bulamayan; hastanede yatacak ve tedavi olacak maddi gücü olmayan; eğitim ve öğrenimlerine devam edemeyen hastalarımıza destek olabilirsiniz.
8- Kesilen kurbanımın etinden bir  parça alabilir miyim?
Kurbanlarımız büyük et entegre tesislerinde kesildiği için bu mümkün olmamaktadır. Kurbanınızın tamamını Lösemili ve Kanserli Çocuklar için bağış olarak kesiyor, hastanede, tedavilerde yediriyor ve değerlendiriyoruz.
9- Kurban ibadetinin esası kurbanın kesilmesidir. LÖSEV bunu nasıl yapıyor? 
Vekâleten kurban kesilmesini isteyenler en arka, 4. sayfada yer alan seçeneklerden birisini kullanarak vekaletini ve niyetini belirterek bağışını gerçekleştirebilir. Akabinde eğer banka, posta gibi aracı kurumlar üzerinden bağışlar gerçekleştirildi ise vakfımızın Aktif İletişim Birimine 0312 666 03 12’e isminiz, telefonunuzla beraber bilgi verilmelidir.
10- Adak ve kurbanlarımız hangi  günler kesiliyor?
Adaklarımız Kurban Bayramı’ndan önceki günlerde ve / veya arife günü (15.06.2024) kesilmektedir. Vekâleten kurban bağışlarınız ise bayramın 1.- 2. ve 3. günlerinde dini esaslara uygun olarak kesilmektedir. Allah kabul etsin.
11- Kurban etleri hemen dağıtılıyor mu?
Kurban etlerinin bir kısmı dinlendirilerek hemen dağıtılmaya başlanıp kalan kısmı ise kesim yapan firmaya Diyanet İşleri Başkanlığı’nın icazet cevaz ve esasları doğrultusunda emanet edilip, 12 ay boyunca taze et olarak vakumlanmış ambalajlarda on binlerce Lösemili Çocuk ve Kanser Hastalarına dağıtılmaktadır. Lösemi ve Kanser Hastalarımızın sağlığı için dondurulmuş veya konserve et yemeleri sakıncalıdır. Biz taze et yediriyoruz.