BAĞIŞ YAP Lösev - Lösante
Lösev | Lösemili Çocuklar Vakfı

Kanseri Anlamak
Kanserin Tanımı 
Kanser, vücuttaki bazı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü ve vücudun diğer bölgelerine yayıldığı bir hastalıktır. Kanser, trilyonlarca hücreden oluşur ve insan vücudunda hemen hemen her yerde başlayabilir. Normalde insan hücreleri, vücudun ihtiyaç duyduğu yeni hücreler oluşturmak için büyür ve çoğalır (hücre bölünmesi adı verilen bir süreçle). Hücreler yaşlandıklarında veya hasar gördüklerinde ölürler ve yerlerini yeni hücreler alır. Bazen bu düzenli süreç bozulur, anormal veya hasarlı hücreler büyümemeleri gerekirken çoğalır. Bu hücreler, doku topakları olan tümörler oluşturabilir. Tümörler kanserli olabilir veya kanserli olmayabilir (iyi huylu). Kanserli tümörler yakındaki dokulara yayılır veya onları istila eder ve vücutta uzak yerlere seyahat ederek yeni tümörler (metastaz adı verilen bir süreç) oluşturur.
İyi huylu tümörler yakındaki dokulara yayılmaz veya onları istila etmez. Çıkarıldığında iyi huylu tümörler genellikle tekrar büyümezken, kanserli tümörler bazen büyür. Ancak iyi huylu tümörler bazen oldukça büyük olabilir. Bazıları beyindeki iyi huylu tümörler gibi ciddi semptomlara neden olabilir veya yaşamı tehdit edebilir.
 
Kanser Hücreleri ve Normal Hücreler Arasındaki Farklar
Kanser hücreleri birçok yönden normal hücrelerden farklıdır. Örneğin kanser hücreleri; 
Büyümelerini söyleyen sinyallerin yokluğunda büyürler. Normal hücreler ancak bu tür sinyalleri aldıklarında büyür.
Yakın bölgelere girer ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Normal hücreler, diğer hücrelerle karşılaştıklarında büyümeyi durdurur ve çoğu normal hücre vücutta hareket etmez.
Kanserli hücreler, bağışıklık sisteminden saklanır. Bağışıklık sistemi normalde hasarlı veya anormal hücreleri ortadan kaldırır.
Normal hücrelerden farklı besin türlerine güvenirler. Ek olarak bazı kanser hücreleri, besinlerden çoğu normal hücreden farklı bir şekilde enerji üretir. Bu, kanser hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlar.
 
Kanser Nasıl Gelişir? 
Kansere neden olan genetik değişiklikler şu nedenlerle olabilir:
Hücreler bölünürken meydana gelen hatalar,
Sigaradaki kimyasallar, güneşteki ultraviyole ışınları, 
Genetik faktörler 
 
Kanser Olmayan Doku Değişiklikleri 
Vücut dokularındaki her değişiklik kanser değildir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse bazı doku değişiklikleri kansere dönüşebilir. İşte kanser olmayan ancak bazı durumlarda kansere dönüşebilecekleri için izlenen bazı doku değişiklikleri örnekleri:
Hiperplazi: Bir doku içindeki hücreler normalden daha hızlı çoğaldığında ve fazladan hücreler oluştuğunda ortaya çıkar. Bununla birlikte hücreler ve dokunun düzenlenme şekli mikroskop altında hala normal görünmektedir. Hiperplazi, kronik tahriş gibi çeşitli faktörlerden veya koşullardan kaynaklanabilir.
Displazi: Hiperplaziden daha ileri bir durumdur. Displazide ayrıca ekstra hücre birikimi de vardır. Ancak hücreler anormal görünüyor ve dokunun düzeninde değişiklikler var. Genel olarak hücreler ve dokular ne kadar anormal görünürse kanserin oluşma şansı o kadar artar. Bazı displazi türlerinin izlenmesi veya tedavi edilmesi gerekebilir, ancak diğerlerinin buna ihtiyacı yoktur. Displazinin bir örneği ciltte oluşan anormal bir bendir (displastik nevus olarak adlandırılır). 
Karsinoma in situ: Daha da ileri bir durumdur. Bazen evre 0 kanser olarak adlandırılsa da kanser değildir çünkü anormal hücreler kanser hücrelerinin yaptığı gibi yakındaki dokuyu istila etmez. Ancak in situ bazı karsinomlar kansere dönüşebileceğinden genellikle tedavi edilir.

Kanser Çeşitleri 
100’den fazla kanser çeşidi vardır. Kanser türleri genellikle kanserlerin oluştuğu organ veya dokulara göre adlandırılır. Örneğin akciğer kanseri akciğerde, beyin kanseri beyinde başlar. Kanserler, epitel hücresi veya skuamöz hücre gibi onları oluşturan hücre tipiyle de tanımlanabilir.
Karsinom Karsinomlar en sık görülen kanser türüdür. Vücudun iç ve dış yüzeylerini kaplayan hücreler olan epitel hücreleri tarafından oluşturulurlar. Farklı epitel hücre tiplerinde başlayan karsinomların belirli isimleri vardır.
Adenokarsinom, sıvı veya mukus üreten epitel hücrelerinde oluşan bir kanserdir. Bu tip epitel hücreli dokulara bazen glandüler dokular denir. Meme, kolon ve prostat kanserlerinin çoğu adenokarsinomdur.
Bazal hücreli karsinom, kişinin cildinin dış tabakası olan epidermisin alt veya bazal (taban) tabakasında başlayan bir kanserdir.
Skuamöz hücreli karsinom, cildin dış yüzeyinin hemen altında bulunan epitel hücreleri olan skuamöz hücrelerde oluşan bir kanserdir. Skuamöz hücreler ayrıca mide, bağırsaklar, akciğerler, mesane ve böbrekler gibi diğer birçok organı da kaplar. Skuamöz hücreler mikroskop altında bakıldığında balık pulları gibi görünürler. 
Geçiş hücreli karsinom, geçiş epiteli veya ürotelyum adı verilen bir tür epitel dokusunda oluşan bir kanserdir. Büyüyüp küçülebilen birçok epitel hücre katmanından oluşan bu doku, mesane, üreterler ve böbreklerin bir kısmı (böbrek pelvisi) ve diğer birkaç organın astarında bulunur. 
Sarkom Sarkomlar, kas, yağ, kan damarları, lenf damarları ve fibröz doku (tendonlar ve bağlar gibi) dâhil olmak üzere kemik ve yumuşak dokularda oluşan kanserlerdir. Osteosarkom en sık görülen kemik kanseridir. Yumuşak doku sarkomunun en yaygın türleri leiomyosarkom, Kaposi sarkomu, malign fibröz histiositoma, liposarkom ve dermatofibrosarkom protuberanlarıdır.
Lösemi Kemik iliğinin kan oluşturan dokusunda başlayan kanserlere lösemi denir. Bu kanserler katı tümörler oluşturmazlar. Bunun yerine, kanda ve kemik iliğinde çok sayıda anormal beyaz kan hücresi (lösemi hücreleri ve lösemik blast hücreleri) birikir ve normal kan hücrelerini dışarıda bırakır. Normal kan hücrelerinin düşük seviyesi, vücudun dokularına oksijen gitmesini, kanamayı kontrol etmesini veya enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırabilir.  
 
Lenfoma Lenfoma, lenfositlerde (T hücreleri veya B hücreleri) başlayan kanserdir. Bunlar bağışıklık sisteminin bir parçası olan, hastalıklarla savaşan beyaz kan hücreleridir. Lenfomada, lenf düğümlerinde ve lenf damarlarında ve ayrıca vücudun diğer organlarında anormal lenfositler oluşur. İki ana lenfoma türü vardır:
Hodgkin lenfoma – Bu hastalığı olan kişilerde Reed-Sternberg hücreleri adı verilen anormal lenfositler bulunur. Bu hücreler genellikle B hücrelerinden oluşur.
Hodgkin olmayan lenfoma – Bu, lenfositlerde başlayan büyük bir kanser grubudur. Kanserler hızlı veya yavaş büyüyebilir ve B hücrelerinden veya T hücrelerinden oluşabilir.
Multipil Myeloma Multipl miyelom, başka bir bağışıklık hücresi türü olan plazma hücrelerinde başlayan kanserdir. Miyelom hücreleri adı verilen anormal plazma hücreleri, kemik iliğinde birikir ve tüm vücuttaki kemiklerde tümörler oluşturur. Multipl miyelom ayrıca plazma hücreli miyelom ve Kahler hastalığı olarak da adlandırılır.
Melanom Melanom, melanin (cilde rengini veren pigment) yapan özel hücreler olan melanosit haline gelen hücrelerde başlayan kanserdir. Çoğu melanom ciltte oluşur, ancak melanomlar göz gibi diğer pigmentli dokularda da oluşabilir. 
Beyin ve Omurilik Tümörleri Beyin ve omurilik tümörlerinin farklı türleri vardır. Bu tümörler, oluştukları hücre tipine ve tümörün merkezi sinir sisteminde ilk oluştuğu yere göre isimlendirilir. Örneğin, astrositik bir tümör, sinir hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan astrosit adı verilen yıldız şeklindeki beyin hücrelerinde başlar. Beyin tümörleri iyi huylu (kanser değil) veya kötü huylu (kanser) olabilir. 
Diğer Tümör Çeşitleri Germ Hücre Tümörleri: Germ hücreli tümörler, sperm veya yumurta oluşturan hücrelerde başlayan bir tümör türüdür. Bu tümörler vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir ve iyi huylu veya kötü huylu olabilir.
Nöroendokrin Tümörler: Nöroendokrin tümörler, sinir sisteminden gelen bir sinyale yanıt olarak hormonları kana girmesine izin veren hücrelerden oluşur. Normalin üzerinde hormon üretebilen bu tümörler birçok farklı semptoma neden olabilir. Nöroendokrin tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilir.
Karsinoid Tümörler: Karsinoid tümörler bir tür nöroendokrin tümördür. Genellikle gastrointestinal sistemde (çoğunlukla rektum ve ince bağırsakta) bulunan yavaş büyüyen tümörlerdir. Karsinoid tümörler karaciğere veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve serotonin veya prostaglandinler gibi maddeler salgılayarak karsinoid sendromuna neden olabilir.
 
Kanser İstatistikleri 
2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.806.590 yeni kanser vakasının teşhis edilmesi ve 606.520 kişinin kanserden ölmesi beklenmekteydi. 
En yaygın kanserler (2020'deki tahmini yeni vakalara göre azalan sırada listelenmiştir) meme kanseri, akciğer ve bronş kanseri, prostat kanseri, kolon ve rektum kanseri, cilt melanomu, mesane kanseri, Hodgkin olmayan lenfoma, böbrek ve böbrektir. pelvis kanseri, endometriyal kanser, lösemi, pankreas kanseri, tiroid kanseri ve karaciğer kanseridir. 
Prostat, akciğer ve kolorektal kanserler 2020'de erkeklerde teşhis edilen tüm kanserlerin tahmini olarak %43'ünü oluşturmuştur. Kadınlar için en yaygın üç kanser meme, akciğer ve kolorektal kanserdir ve bunlar tüm yeni kanserlerin tahmini %50'sini oluşturacaktır. 
Erkeklerde kanserden ölüm oranı kadınlara göre daha yüksektir (her 100.000 erkekte 189.5 ve 100.000 kadında 135.7). Grupları ırk/etnik köken ve cinsiyete göre karşılaştırırken, kanser ölüm oranı Afrika kökenli Amerikalı erkeklerde en yüksek (100.000'de 227.3) ve Asya/Pasifik Adalı kadınlarda en düşük (100.000'de 85,6) olarak hesaplanmıştır. 
Ocak 2019 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri'nde tahminen 16,9 milyon kişi kanserden kurtulmuştur. Kanserden kurtulanların sayısının 2030 yılına kadar 22,2 milyona çıkması beklenmektedir.
 
Kanser eşitsizlikleri aşağıdaki gibi kanser ölçümlerindeki farklılıklardan kaynaklanır: 
İnsidans (yeni vakalar)
Yaygınlık (mevcut tüm vakalar)
Ölüm 
Hayatta kalma (teşhisten sonra insanlar ne kadar süre hayatta kalır)
Morbidite (kansere bağlı sağlık komplikasyonları)
Kanser veya ilgili sağlık koşullarının mali yükü
Tarama oranları
Tanıdaki aşama