BAĞIŞ YAP Lösev - Lösante
Lösev | Lösemili Çocuklar Vakfı


Başkent'te Hayata Bağlanıyoruz

BAŞKENTTE HAYATA BAĞLANIYORUZ PROJESİ
 
Projemiz Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle LÖSEV tarafından hayata geçirilmektedir.
Bu projeyle, hedef kitlesi olan kansere yeni yakalanmış ve/veya hastalığı yenmiş hastalar ile birinci dereceden yakınlarına ücretsiz rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri verilmektir. Uygulama merkezimiz olan Ankara’daki LÖSEV Lösemili Çocuklar Köyü’nde uzman ekiplerimiz ve sosyal danışmanlarımızla, hastalarımızın tedavi süreçlerinin dışındaki dönemlerde hayat kalitelerini yükseltmek, onlara yeniden yaşam sevinci kazandırmak ve kendi şartlarındaki hastalarla bir araya gelerek zengin paylaşımlar ve dostluklar edinmelerini sağlamak amacıyla çalışmaktayız.
 
Projemizin Amacı Nedir?
Lösemi ve kanser hastaları tedavileri dolayısıyla maske taktıkları, saçlarını kaybettikleri, koltuk değneği ile yürüdükleri vb. sebeplerden ötürü onlardan uzaklaşılamaz, dışlanamaz ve yalnız bırakılamazlar. Kemoterapi gören veya iyileşen hastalarımız yapacak uğraşları olmadığı için, çevrelerindekiler kendilerinden uzaklaştıkları için evlerine kapanmamalıdırlar. Aksine, onlara özgü yapılmış hobi evlerinde ve bahçelerinde normal yaşamlarını sürdürerek hayata bağlanmalıdırlar. Kanser hastalığı gibi zor, uzun ve yıpratıcı bir dönemden geçen hastalar için rehabilitasyon ile hayata bağlanmanın hastalığın tedavisi üzerindeki önemi ne yazık ki ülkemizde henüz tam olarak anlaşılamamıştır.
 
Günümüzde giderek artan ve dünya çapında büyük bir sorun haline gelen kansere DUR! diyebilmeyi, toplumda bu konuda farkındalık yaratmayı ve kanserli hasta ve yakınlarının birçok alanda yanlarında olmayı, onlara yeni yaşamlarında kendilerini mutlu edebilecekleri ve tasalarını unutmalarını sağlayacak hobiler ve dostluklar kazandırmayı hedefliyoruz.
 
Ne Tür bir Rehabilitasyon Uygulanıyor?
Rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleriyle, hastalık tanısına, yaş, cinsiyet, sosyal statüle gözetmeksizin kişiye özel, esnek koşullarda ve ileriye yönelik hizmet sunmayı hedeflenmektedir. Rehabilitasyon hizmeti kaliteli ve hastalarla uzmanlar arasında diyaloğu esas alarak geliştirilmelidir. Genel olarak, hastaların hastaneler tarafından rehabilitasyona yönlendirilmesi konusunda pratikte eksikler bulunmaktadır. Uygulanan rehabilitasyon programları hastaları hastalıkla baş etme ve korunma metodları, yaşam tarzlarında değişiklik, yeni deneyimlerin yaşanması ve diğer hastalarla ve uzmanlarla bilgi paylaşımında bulunmaları konusunda büyük etki etmektedir.
Rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerinin en önemli hedefi kanser tedavisi gören ve kanser hastalığını atlatmış kişilerin tedavi ve hastalık sonrasında günlük aktif hayata yeniden adapte olmalarını, yaşamlarını eskisi gibi sürdürmelerine, farklı uğraşlarla tanışarak sonrasında kendi hayatlarına adapte edebilmelerine katkı sağlamaktır.
 
Rehabilitasyon ve Danışmanlık Hizmetleri
Hasta yakınları ve uzmanlar da bu süreçte önemli rol oynamaktadır; o nedenle programlara ve grup toplantılarına hasta yakınlarının da katılımı sağlanmaktadır. Hastalar, yakınlarının da kendi yaşadıkları sürece dahil olduklarını görmektedirler. Rehabilitasyon programı aşağıdaki gibidir: 
 
  
İŞBİRLİKÇİLERİMİZ
Projemiz boyunca Vakfımıza ve hastalarımıza destek veren tüm gönüllü profesyonel eğitmenlerimize ve duyarlı kurumlara duyarlılıklarından dolayı ve bizleri yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ederiz.
 
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Başkentte Hayata Bağlanıyoruz Projesinin hedeflerinden biri de Ankara ve çevresi turizmine katkı sağlamaktır. Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayından beri kanser hastaları için düzenlenen Ankara gezilerinin gerçekleşmesi konusunda Vakfımıza değerli desteğini vermektedir.
ALTINDAĞ BELEDİYESİ
Altındağ Belediyesi kanser hastaları için düzenlenen Ankara gezilerinin gerçekleşmesi konusunda Vakfımıza araç ve rehber desteği vermektedir.
  
ARTOSFER SANAT EVİ
Ankara'nın sanatsal yaşamına katkıda bulunmak amacıyla 1993 yılında kurulan Artosfer Sanatevi, yetişkinlerle ve çocuklarla resim, seramik, heykel, yaratıcı drama ve tiyatro temel sanat dallarında atölye çalışmaları yapmaktadır. Başkentte Hayata Bağlanıyoruz Projesi kapsamında Mayıs ayından bu yana başta Yahya Tokdil olmak üzere, yetenekli öğrencileriyle birlikte yetişkin kanser hastalarımıza gönüllü olarak seramik ve drama eğitimleri verilmesi konusunda destek olmaktadır.
SAYIN BAHTINUR ÇELİK
Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde resim öğretmeni olarak görevini sürdürmektedir. Projemize ebru, suluboya ve bandana çalışmaları ile büyük destek vermektedir.
 
SAYIN DAĞHAN MANAV
Majör Müzikte çalışmakta olan Dağhan Manav, uygun zamanlarında gönüllü olarak projemize ritim atölyesiyle destek vererek hastaların rehabilitasyonuna katkı sağlamaktadır.
 
SAYIN ESER MUTLU (50 PLUS)
Eser Mutlu Kahkaha Yogası sisteminin kurucusu Hintli tıp doktoru Madan Kataria'dan İsviçre'de aldığı eğitim sonucunda uluslararası Kahkaha Yogası Eğitmeni sertifikası alıp Türkiye'ye dönünce Kahkaha Yogası ile ilgili çalışmalarına başladı. Haftada bir gün grup çalışmaları, farklı merkezlerde gruplara Kahkaha Yogası Eğitimleri, firmalara Kahkaha Terapisi Personel Eğitimleri ve LÖSEV’in LÖSANTE Hastanesinde lösemili çocuklar ve anneleri ile kahkaha yogası, Mayıs ayından itibaren gönüllü olarak LÖSEV'in Türkiye genelini kapsayan Başkentte Hayata Bağlanıyoruz projesinde yetişkin kanser hastalarına Kahkaha Terapisi uygulamaktadır.
FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ
1985 yılından bu yana fotoğraf sanatının bütün yönleriyle paylaşılması, yaygınlaşması yönünde çalışmalar gerçekleştiren dernek, bienal, sergi, gösteri, yarışma, seminer, sanatsal değişim programları ve diğer etkinliklerle bireyler ve toplumlar arasında sanat ve kültür değerlerinin paylaşımını amaçlamaktadır. Projemiz kapsamında hastalarımıza fotoğrafçılık konusunda eğitim desteği vermektedir.
HAYAL SAHNESİ
Konservatuarlara, tiyatro okullarına, profesyonel dans gruplarına, uluslararası müzik ve bale yarışmalarına, yurt dışındaki konservatuarlara ve yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden okullara öğrenci hazırlayan bir kurum; çocuklar dahil olmak üzere sanatla yoğrulmak isteyen her yaştan insana koçluk yapan bir danışmanlık merkezidir. Hayal sahnesi proje kapsamında kanser hastalarına vurmalı çalgılar eşliğinde ritim atölyesinde güzel saatler geçirtmektedir.
 
 
Ka FOTOĞRAF GELİŞTİRME ATÖLYESİ
Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi, fotoğrafı kullanarak kendini ifade etmeyi seçen ve bu ifade biçimini beslemek için pek çok yolu denemeyi isteyen insanların bir araya gelerek hayata geçirdiği bir mekan. Proje süresince Ağustos ayından itibaren hastalarımıza fotoğrafçılık konusunda gönüllü eğitim desteği vererek, hastalarımızda yeni bir ilgi alanı oluşturmuştur.
 
LATİNO DANS STÜDYOSU
Latino Dans Stüdyosu 2000 yılında kurularak dans severlere branşlarında uzman, profesyonel eğitmen kadrosuyla Ankara'da hizmet vermektedir. 2012 Mayıs ayından bu yana gönüllü dans eğitmenleriyle projemiz kapsamında yetişkin kanser hastalarımıza farklı branşlarda dans eğitimlerimizde destek vermektedir.
YOGA STUDIO
Yoga Studio’nun değerli uzman eğitmenleri Ceylan Ersöz, Sonat Bağcan Taneri, Demet Sancak Topaloğlu ve İncihan Usluel Başkentte Hayata Bağlanıyoruz Projesine ilk günden bu yana ilgi göstermekte ve projemiz kapsamında yetişkin kanser hastalarına yoga ve meditasyonla rahatlama tekniklerini öğrenme ve tasalarından arınmaları konusunda mayıs ayından bu yana gönüllü destek vermektedirler.
 
DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ
Başkentte Hayata Bağlanıyoruz Projesi ülkemizde büyük bir ihtiyaçtan yola çıkarak hayata geçirilen bir projedir. 10 ay süreyle uygulanacak olan projemiz her ayın 3. Haftası 4 günlük dönemler halinde farklı gruplarla uygulanmaktadır. Bugüne kadar katılımcı gruplardan alınan feedbackler çok olumlu olup projemizin sürdürülebilirliği açısından projenin duyurulması ve hastalara ulaşılması bakımından bireysel ve kurumsal olarak tüm gönüllü ve personellerin desteklerini bekliyoruz.
                
 
Başkentte Hayata Bağlanıyoruz projemizin parçası olmak, hizmetlerimizden yararlanmayı arzu eden tedavisi devam eden veya tedavisini tamamlamış Ankara ve Ankara dışından katılım gösterecek kanser hastaları ve birinci dereceden yakınları; projemize hastalarını yönlendirmeyi arzu eden sağlık çalışanları, projemize gönüllü destek vermeyi arzu eden gönüllü eğitimciler…
 
Bizlere proje@losev.org.tr e-mail adresinden veya 0312 447 06 60 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.