BAĞIŞ YAP Lösev - Lösante
Lösev | Lösemili Çocuklar Vakfı


Yaşama Sarılan Eller

KANSERİ YENEN AVRUPALI GENÇLERİN SANAT VE UMUTLA BULUŞMASI…

LÖSEV’in ev sahipliğinde 6-15 Temmuz 2009 tarihleri arasında Kapadokya ve Ankara’da hayata geçirilen, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı ana sponsorluğunda ve pek çok kuruluşun desteği ile hayat bulan “Yaşama Sarılan Eller/ Hands Tenacious of Life” adlı gençlik projesi, Romanya, Macaristan, Lüksemburg, Portekiz ve Polonya’daki muadil kuruluşların katılımıyla başarı ile tamamlanmıştır.

PROJE ORTAKLARIMIZ KİMLER?

Fundacja ORIMARI- (Polonya)
ACREDITAR – Associação de Pais e Amigos de Crianças com Cancro- (Portekiz)
Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány- (Macaristan)
P.A.V.E.L.-Primind Ajutor, Viata Este Luminoasa- (Romanya)
Een Häerz fir kriibskrank Kanner- (Lüksemburg)


SANATIN UMUDA DÖNÜŞTÜĞÜ ANLAR

Avrupa Birliği’nin program kapsamındaki öncelikli temalarından olan yaratıcılık, tazelik ve yeniliği vurgulayan “Yaşama Sarılan Eller” projesi, çeşitli sanat pratikleri ve kültürel aktiviteler yolu ile kültürel farklılıkların korunmasına ve tanıtımına katkı bulunmayı amaç edinmiştir. Özel olarak ise bu proje, toplumun kansere karşı dikkatini çekmek ve tedavileri süren çocuklara ise umut mesajları vererek moral aşılamak için kanser tedavilerini tamamlamış olan Avrupalı gençleri bir araya getirmeyi amaç edinmiştir.

Geleneksel sanat ve el sanatları atölyeleri organize etmek, benzetim oyunları, grup tartışmaları ve bireysel pratikler gibi kültürel aktivitelerle ilgili kullanılan yaygın eğitim teknikleri katılımcıların kültürel çeşitlilik ve zenginliği keşfetmelerinin yanında Avrupa’nın ortak değerlerini de tanımalarına fırsat tanımıştır.
 

Böylece, “Umut İçin Sanat” teması ile bu proje, sanatın kendisinin başlı başına olumlu mesajlarla umut aşılamakta ve kansere karşı farkındalık yaratmada bir dil olabileceğini vurgulamıştır. Proje aktiviteleri 8 gün süresinde yerel gençlerle olduğu kadar yerel yönetimler, STK’lar, yerel halk, özel sektör kuruluşları, özetle tüm diğer proje destekçilerinin işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

YAŞAMIN RENKLERİ

Proje kapsamında düzenlenen tarihi ve kültürel gezilerle Kapadokya’nın büyülü doğasından esin alan gençler yaratıcılık ve yeniliği simgeleyen sanat pratikleri aracılığı ile seslerini duyurmaya çalışmış ve “Umudun Tüm Renkleri” adlı balon ile havalanarak tüm dünyaya kansere dikkati çeken olumlu mesajlar iletmişlerdir. Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Belediyesi ve Avanos Belediyesi yaptıkları ziyaretlerle bölge hakkında bilgi alan gençler eğlenceli ve keyifli aktivitelerde Türk gençleri ile de buluşmuşlardır. Yanı sıra gençler Hotel Karlık Evi’nin değerli katkıları ve gönüllü sanatçılar ile yapmış oldukları ebru resimleri, çömlekler, serbest şekillendirme, yağlı boya ve benzeri geleneksel sanat ürünlerini geniş kitlelerle paylaştıkları bir sergi düzenlemişlerdir.

Gençler özellikle projenin Ankara ayağında kendi kültürlerini, tarihlerini ve geleneksel sanatlarını yansıtan atölye çalışmalarında bulunarak, Avrupa kültürünün farklılık ve çeşitliliğini keşfetmiş ve proje sonunda ise oluşturdukları “Avrupa Sanatlar Haritası” ile ortak Avrupa kültürünün zenginliğini deneyimleme olanağına sahip olmuşlardır.

PROJEMiZE DESTEK VEREN
TÜM KURUM/KURULUŞ VE KİŞİLERE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ.
Projenin resmi web sitesi için lütfen tıklayınız...
Projenin Ankara fotoğraf galerisini görüntülemek için lütfen tıklayınız...
Projenin Kapadokya fotoğraf galerisini görüntülemek için lütfen tıklayınız...